top of page
ERGENLER İÇİN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

ERGENLER İÇİN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Özel

50 dakika

ERGENLER İÇİN PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Ergenlik dönemi bedende ve ruh dünyasında hızlı değişimlerin yaşandığı, yeni bir sosyal çevre içinde kendini var etme çabasının önemli hale geldiği ve hayatın bu yeni dönemine uyum sağlamada zorlandıkları bir dönemdir. Ergen bir bireyin ruh sağlığını koruması, yaşadığı duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunların üstesinden gelmeleri ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için profesyonel destek sağlanmaktadır.


12 Yaşına kadar koşup oynayan, cıvıl cıvıl, neşeli, sizinle paylaşımları ve geçirdiği zaman fazla olan, sözünüzden çıkmayan çocuğunuz bir anda değişti ve yerine yepyeni biri mi geldi? Boyu hemen hemen size ulaşmış, fiziksel görüntüsünde değişimler meydana gelmiş, daha duygusal daha öfkeli daha kararsız ve yorgun mu? Telaşlanmanıza gerek yok. Çocuğunuz artık bir ergen.

Ergenlikte önemli sosyal ve duygusal değişiklikler meydana gelir. Kendini anlamaya yönelik artan çabalar ve kimlik arayışı bu değişiklikler arasındadır. Aile ve akranlarla ilişkilerde değişim ve dönüşümler yaşanır. Ergenler suç işleme, bağımlılık, depresyon gibi problemler de geliştirebilir. Ayrıca ergen ile ebeveynleri arasında yaşanan çatışmalar da her iki tarafı da olumsuz etkiler. Ergenin özerklik ve sorumluluk alma yönündeki çabaları birçok ebeveyni hem şaşırtır hem de kızdırır. Çoğu ebeveyn, ergenliğin getirdiği değişimlere kendi çocuklarının uyum sağlamakta zorlanacağını bekler. Fakat çok az anne baba bu dönemi çocukları ile daha keyifli geçireceğini düşünür veya hayal eder. Ergen danışmanlığı ile ebeveyn ve ergenin sorunlu ve sancılı olacağını düşündükleri bu dönemi daha mutlu ve keyifli yaşamaları sağlanır.

bottom of page